ارتودنسی با روش دیمون

ارتودنسی با روش دیمون

مرتب بودن دندان ها یکی از اصل های مهم زیبا شناسی صورت به حساب می آید. اگر می خواهید یک لبخند زیبا و چهره جذابی داشته باشید باید به زیبایی و مرتب بودن دندان های خود اهمیت بیشتری بدهید. از راهکارهای مرتب سازی و ردیف کردن دندان ها می توان به ارتودنسی به روش دیمون اشاره کرد. با ما همراه باشید تا جزئیات ارتودنسی دیمون را بررسی کنیم.


ارتودنسی دیمون چیست؟

از جدید ترین متدهای اصلاح ناهنجاری دندانی، ارتودنسی با روش دیمون است. اساس این روش، ارتودنسی بدون اتصال سیم به براکت بوده و از براکت هایی که قابلیت باز و بسته شدن خودکار دارند استفاده می شود. در سیستم ارتودنسی دیمون از بریس های مخصوص دارای شکاف استفاده می کنند که بتوانند سیم را نگه دارند تا دندان ها در جهت های مختلف حرکت داشته باشند.

|مقاله مرتبط : ناهنجاری های دندان

بریس دیمون چیست؟

بریس ها از ابزار های دندانپزشکی هستند که به منظور اصلاح ناهنجاری های دندانی از جمله نامرتب بودن، شلوغی دندان، فصله بین دندان ها و … استفاده می شوند. بریس دیمون از بریس های تنظیم شونده هستند که همانند بریس های فلزی سنتی بر روی دندان ها قرار می گیرند.
دقت کنید که در روش ارتودنسی سنتی از سیم های فلزی، براکت ها و کش ها جهت اعمال فشار لازم بر روی دندان ها استفاده می شوند، اما سیستم ارتودنسی دیمون عملکردی کاملا متفاوت دارد. در این سیستم بریس های خود تنظیم دیمون، جایگزین کش ها شده در نتیجه برای ایجاد فشار بر روی دندان ها از مکانیزم لغزشی استفاده می کنند که این کار ناراحتی کم تری برای بیمار به همراه دارد.
در این روش شما در مدت زمان کوتاه تری نتیجه مطلوبی را دریافت خواهید کرد که نسبت به روش سنتی فشار کمتری را متحمل می شوید همچنین نیاز به دوره درمان تکمیلی مثل کشیدن دندان ها و باز کردن فک نیستید.

مزایای استفاده از ارتودنسی به روش دیمون

مقرون به صرفه بودن: در سیستم ارتودنسی دیمون نیاز به لیگاتورهای الاستیکی در نتیجه به تنظیمات کم تری نیاز پیدا خواهید کرد که این امر از تعداد جلسات شما می کاهد. بجای هر 4 هفته یکبار در روش سنتی نیاز دارید تا هر 10 هفته یکبار به پزشک معالج خود مراجعه کنید. اما باید دقت داشته باشید که هزینه اولیه آن نسبت به ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی معمولی گران تر است.

|مقاله مرتبط : ارتودنسی ثابت چیست؟

دوره درمان سریع تر: با توجه به بررسی های انجام شده دوره درمان ارتودنسی دیمون تا 7 ماه سریع تر از ارتودنسی سنتی صورت می گیرد. این امر به دلیل کاهش اصطکاک میان دندان هاست. با توجه به اینکه لیگاتورهای الاستیکی حذف شدند و دندان ها آزادانه در حرکت هستند، با این حال امکان سایش و فرسودگی دندان ها وجود ندارد.

کاهش درد: مکانیزم لغزشی بدون اصطکاک سیم ها فشار کم تری به لثه و بافت های نرم وارد می کند که 60 درصد از میزان درد را کاهش می دهد. در این روش از وایرهای بسیار سبک ساخته شده از آلیاژ مس، نیکل و تیتانیوم شروع می شود و سپس وایرهای جایگزین بعدی زمانی داخل براکت ها قرار داده می شوند که وایر قبلی کاملا عمل کرده باشد تا بتوانند به صورت غیر فعال داخل براکت جای گیرند. این روند سبب اعمال فشار کمتر به بافت نگه دارنده دندان ها شده در نتیجه بیمار درد کمتری را احساس می کند.

زیبایی ظاهری: ارتودنسی دیمون از لحاظ ظاهری نسبت به ارتودنسی سنتی کمتر مورد توجه قرار می گیرد. در این سیستم از براکت های شفاف و فلزی استفاده می شود که استفاده از براکت های شفاف با ترکیب فولاد ضد زنگ و مواد شفاف ظاهری زیبا را برای شما رقم می زند.

بهداشت راحت تر دهان و دندان: به دلیل آنکه در ارتودنسی به روش دیمون نیاز به کش اطراف براکت ها نیست در نتیجه به راحتی می توان دندان را تمیز کرد. در ارتودنسی معمولی باکتری ها و پلاک های بیشتری جمع آوری می شود و کش ها نیز اغلب با مواد غذایی مختلف رنگی می شوند اما در ارتودنسی دیمون فضای کمتری برای تجمع پلاک و باکتری بر روی دندان وجود دارد. برای تمیز کردن بهتر دندان ها می توانید از دهان شویه های حاوی فلوراید دارای قابلیت ضد پوسیدگی استفاده نمایید.

تسهیل ارتودنسی بدون کشیدن دندان: به دلیل فشار کم تر و اصطکاک پایین تر به دندان ها به تدریج سبب افزایش پهنای قوس فکی همراه با تشکیل استخوان اطراف دندانها می گردد. فشار کم تر وارد شده باعث شده تا برآمده شدن دندان های جلویی در طول درمان بدون کشیدن نسبت به ارتودنسی معمولی کمتر شود.

هزینه ارتودنسی دیمون

هزینه ارتودنسی دیمون به عوامل مختلفی بستگی دارد و متخصص ارتودنسی بعد از معاینه و بررسی وضعیت دندان ها می تواند هزینه ارتودنسی دیمون را تخمین بزند. عواملی مانند طول درمان، میزان دشواری، پوشش بیمه و محل زندگی بیمار در هزینه ارتودنسی با روش دیمون، تاثیرگذار هستند.

زمان درمان با ارتودنسی دیمون

بسیاری از بیمارانی که از روش ارتودنسی دیمون استفاده کرده اند مدعی شدند که بعد از ده هفته تغییرات چشم گیری نظیر لبخند عریض تر، تقارن صورت، بهبود تصویر نیم رخ بیمار، بهبود وضیعت لب ها و دندان های صاف مرتب را مشاهده کردند.
طول درمان با روش ارتودنسی دیمون، کوتاه تر می شود. مطالعات نشان داده است که طول درمان افرادی که از روش ارتودنسی دیمون استفاده کرده اند، 7 ماه کمتر از ارتودنسی با بریس های فلزی بوده است.

در حال حاضر روش ارتودنسی دیمون از محبوبیت زیادی برخوردار است اما برای انجام این روش درمانی حتما باید پیش پزشکان متخصص و با تجربه بروید. قبل از شروع فرآیند درمان از کیفیت و خدمات آن اطمینان حاصل فرمایید.

|مقاله مرتبط : متخصص ارتودنسی کیست؟

پرینت